6 години в Сингапур или за общото между колоезденето и сценичното поведение

Днес ще ви споделя някои особености за колоезденето и по-точно отношението към колелетата след употребата им в Сингапур. Когато говорим за Сингапур трябва да знаем едно много важно нещо. Тук има ред и той се спазва.

Сингапур - вело паркинги, нарушен баланс, сценично поведение. . .

Под всеки блок, около всеки голям търговски център или друга обществена сграда има място да си оставиш колелото – да го наречем вело паркинг. Според архитектурата и вело паркингите са различни по форма и вид. Можеш да си оставиш колелото за час, ден или седмица. . . А там където живееш, разбира се, че и за месеци и години.

Тук кражбите на колелета са едно от най-големите престъпления, но това не значи, че се случват всеки ден и постоянно. Камери има почти навсякъде и риска да откраднеш колело не си заслужава. Крадците обикновено не са сингапурски граждани. Това са азиатци от съседни държави и Китай.

Но днес ще ви обърна внимание на много важен детайл. Хората еднакви навсякъде – използват най-малкото съпротивление, за да направят нещо. И тук наблюдаваме същото отношение към нещата, каквото се наблюдава и на сцената от соло изпълнители или в ансамбъл. Говоря за разпределение на сцената. Нали не си мислехте, че ще ви говоря за велосипедите в Сингапур в блога ми за сценично поведение!?

Сцената е нашия дом и ние трябва да се чувстваме комфортно на нея. Не бива нищо да смущава това, за което сме на сцената. Още по-малко пък грешки, които ние правим.

По време на нашето изпълнение трябва да уважим с поглед и/или лично присъствие всяка една част от публиката – централна, лява и дясна. За някои баладични песни не е нужно да се придвижваме по сцената, но е добре да се обърнем с лице към двата фланга на публиката. Но за по-бързи и динамични песни вероятно е добре не само да погледнем, но и да се преместим по-близо до публиката. Така де, всеки в залата се предполага, че е платил билет и заслужава вниманието на артиста.

Като изключим простото правило, че песента трябва да започне и завърши в чентралната част на сцената, остава на нашата съвест същинското разпределение на сцената по време на изпълнението. Но дори и това правило може да бъде нарушено, нали за това е правило. Може, но трябва да е оправдано и разбираемо от всеки за залата.

Обяснение постфактум от рода: Исках да покажа, че ХХХХ, но не ми се получи. – не работят в нашия случай. Няма как да го кажем на публиката. За това трябва предварително още в репетиционната зала да си направим план за движението ни по сцената и да го заучим. Трябва да го репетираме дори. Нещо повече. Да сме готови да го преправим „в движение” ако сцената е по-голяма, по-малка или с различна от предполагаемата форма и декори, апаратура и други предмети по нея.

Примери за нарушен баланс на сцената има колкото искате: солист пее в страни от центъра на сцената, солиста забравя да отиде в ляво или дясно на сцената, солист завършва песента си в единия ъгъл на сцената без това да е оправдано от сюжет, мизансцен, образ и т.н. Когато говорим за ансамбли на сцената положението е подобно, но тук присъствието на повече от един човек си оказва влиянието.

Най-простото нещо е ако са двама визуално да си разпределят така сцената, че да са заедно и да са в центъра, като са на еднакво разстояние от централната ос на сцената. Ако единия отиде в ляво, то другия може да отиде в дясно. Може да си разменят позициите спрямо публиката ( ляво и дясно ). Може заедно да отидат пред публиката по фланговете. . . Варианти колкото искате. Ако са статични, то трябва да се внимава да няма скупчване, особено ако става дума за ансамбли от 4-5 и повече изпълнители.

И понеже стана дума за велосипеди, вело паркиране и Сингапур сега вижте какво вдъхнови днешната ми статия за сценичното поведение на певците и по-специално разпределението на сцената по време на изпълнението.

Небалансирано разпределение на сцената - вело паркинг, нарушен баланс
Струпване на артисти и небалансирано подреждане на сцена - вело паркинг, нарушен баланс

Добре се виждат и нарушения баланс „в дует“ и струпването на „артисти“ небалансирано по сцената, нали? А уж имало ред в Сингапур. . . Вело паркирането било навсякъде. Навсякъде, ама вижте дори тук какво е. Стройни ансамбли от „артисти“, които не успяват да си намерят мястото на сцената или просто стоят статични и чакат нещо да се случи. . .

Последно един съвет. Когато сте на сцената не забравяйте, че ви гледат постоянно и, че всичко се вижда. Винаги трябва да имате визуален контакт с публиката и периодично с партньорите ви в изпълнението, за да не допускате елементарни грешки при овладяване на сцената.

Ако възникват въпроси можете да ми пишете ТУК!

Също така можете да ме намерите във Facebook!

Присъединете се към групата за Сценично поведение!